Feel the Clay - Szkliwienie: jak nakładać szkliwo pędzlem?

dnia:

Wpis z serii Fell the Clay realizowany przez A&T Ceramika - wszystkie artykuły znajdziesz tutaj.

A jak Pan/Pani nakłada szkliwo? - Uzyskując odpowiedź na to pytanie, rozwiązujemy ponad ¾ problemów z tym, że szkliwo nie wychodzi. Metoda, którą opiszemy poniżej nie jest jedyną słuszną i każdy może szkliwić jak chce! Gwarantujemy jednak, że zmiana sposobu szkliwienia  będzie krokiem milowym, a więc:

jak szkliwić pędzlem?
...

Sposób, który proponujemy praktycznie eliminuje problem, tego że szkliwo wyszło Wam brzydko, nierówno, z przebarwieniami.

Czym szkliwić?

Pędzle są różne - syntetyczne, nylonowe, naturalne: z kozy, bambusa, szczecinowe, pony… do tego dochodzą różne wielkości, miękkość, kształty.

Naszym ostatnim odkryciem jest pędzel Botz z kozy - nabiera dużo szkliwa, jednak idealnie dozuje. Łatwo się go czyści, a po umyciu nie pozostają w nim drobinki ze szkliw dwuskładnikowych: https://at-ceramika.pl/pedzel-botz-plaski-z-kozy-p-3054.html

Do zdobień i do szkliw z efektami (szczególnie, takich które mają drobne ziarenka) - polecamy pędzle nylonowe.

Do szkliw transparentnych i jednolitych lepiej sprawdzą się miękkie, np. z kozy. 


Jak szkliwić?


Szkliwo to nie farba, a szkliwienie nie jest malowaniem. Na większości filmików widać, jak ceramicy malują po pracy pociągając pędzlem. Zalecamy jednak szkliwienie w inny sposób - dotykając pędzlem raz koło razu, jakby stawiając kropki, czyli dotknij i nastęnie dotnikj obok. Często moczcie pędzel, aby było na nim cały czas szkliwo. Wygodnym narzędziem jest pojemnik z końcówką-pędzlem. Bardzo przyspiesza pracę.

Jeśli wykonujesz pociągłe ruchy (jak przy malowaniu farbą):

  • szkliwo nakłada się nierówno,
  • przy kolejnych warstwach zdzierasz poprzednią.


Efektem “malowania” są nierówno nałożone szkliwa, z widocznymi jaśniejszymi i ciemniejszymi plamami.

Oczywiście szkliwem można "normalnie malować", szczególnie jeśli już macie wyczucie. Poza tym niektóre szkliwa są bardzo wdzięczne, np. TC 8091A Kaszmir - nie ma znaczenia jak je nałożyć - ono zawsze wyjdzie :)


Ile szkliwa?


Szkliwa należy nakładać kilka warstw, to znaczy 2 lub 3, a nawet 4!

W większości szkliw, grubość szkliwa wpływa na jego efekt. Dokładnie opiszemy to w następnych wpisach, jednak:

szkliwa transparentne (przezroczyste) - 1 warstwa

szkliwa półtransparentne (jednokolorowe, pigmentowe) - 2 lub 3 warstwy

szkliwa efektowe - 3, a nawet 4 warstwy jeśli używane szkliwo jest zbyt rzadkie lub nakładamy cienkie warstwy.


Warstwa, warstwie nie jest równa, dlatego sami poprzez praktykę nauczycie się jak jest najlepiej, jednak w 90% jedna to zdecydowanie za mało!


Warstwy powinny się na siebie nakładać, to znaczy: jeśli pierwszą nakładasz od lewej do prawej, to kolejną nałóż od góry do dołu (w przeciwnym kierunku). Kolejną warstwę nałóż dopiero jak poprzednia wyschnie!Szkliwienie przez dotykanie jest na pewno bardziej wymagające i musimy mu poświęcić więcej czasu, jednak różnica w uzyskanym efekcie jest ogromna! Jeśli chcecie możemy wstawić filmik jak wygląda zalecany przez nas sposób, dajcie tylko znać w komentarzu pod postem :)

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień