Feel the Clay - Wypał na biskwit

day:

Wpis z serii Fell the Clay realizowany przez A&T Ceramika - wszystkie artykuły znajdziesz tutaj.

W tym artykule dowiecie się jeszcze więcej o pierwszym wypale i jego krzywej oraz tym jakie zagrożenia niesie za sobą wypalenie pracy od razu "na wysoko". Zapraszamy do wpisu na temat: wypału na biskwit
... 

Już w poprzednich artykułach pisaliśmy, że wypał na biskwit ma na celu przede wszystkim nadanie glinie porowatości i utwardzeniu jej, a oprócz tego:

  • spalają się związki węgla, siarki i związki organiczne - jeśli stanie się to podczas wypału ze szkliwem to na powierzchni szkliwa mogą wytworzyć się przebarwienia, nierówności, bąble.

Krzywa wypału na biskwit

Poniżej opisujemy klasyczny wypał na biskwit, jaki zazwyczaj stosujemy w naszej pracowni. W zależności od użytych glin i wsadu piecu, może wyglądać inaczej - szczególnie tempo nagrzewania i temperatura maksymalna. Do pieca wkładajcie dobrze wysuszone prace, o czym pisaliśmy w zeszłym tygodniu. 


Pierwszy etap: nagrzewanie do 500-600℃. Przyrost w tej fazie jest powolny, jeśli odbyłby  się zbyt szybko praca pęknie lub eksploduje.
Tempo zależy od tego co mamy w piecu:

  • gdy wszystko jest wysuszone, prace nie są ogromne, a piec nie jest zapchany po brzegi, to tempo wynosi 100℃ na godzinę
  • przy podejrzeniu, że w pracach znajduje się wciąż dużo wilgoci lub jeśli mają grube ścianki to przez pierwsze 3-4 godziny wzrost temperatury ustawiamy na 50-70℃/godzina, a później 100℃/ godzina.


Drugi etap: Po osiągnięciu zadanej temperatury  (u nas 600℃) nagrzewamy piec do docelowej temperatury maksymalną mocą (bez ograniczenia/kontroli - funkcja skip).

W zależności od gliny i naszych potrzeb, ta docelowa temperatura może wynosić między 800℃ a 1000℃. W naszej pracowni piece są ustawione na 950℃ aby biskwit nie był zbyt kruchy podczas transportu. 
Docelową temperaturę przetrzymujemy kilka minut.


Trzeci etap/studzenie: Stygnięcie pieca dowolne, bez kontroli.
O przedwczesnym otwieraniu pieca aby przyspieszyć jego studzenie przeczytacie za kilka tygodni. 


Czas wypału w zależności od wielkości pieca i wsadu trwa kilkanaście godzin, jednak przy tych o największych gabarytach może się znacznie wydłużyć. 
Na jaką temperaturę wypalić biskwit?
 

Jak pamiętacie z poprzednich wpisów, zalecamy poniżej 1000℃.  Wraz ze wzrostem temperatury wypału, zwiększa się spiek gliny. Im większy spiek, tym praca mniej chłonie wodę, więc tym gorzej przyjmie się szkliwo.
Dla przypomnienia, możemy uznać, że klasyczny schemat to: 
wypał pierwszy - na biskwit - nadanie porowatości,
wypał drugi - ze szkliwem - nadanie koloru i odpowiedniego spieku.


Zdarzają się jednak sytuacje, w których to podczas pierwszego wypału nadaje się spiek. Ten zabieg wykorzystuje się najczęściej jeśli praca ma mieć mocny spiek ale szkliwo jakie pragniemy użyć jest na niską temperaturę, na przykład: ulepiliśmy doniczkę z gliny G&S 254, którą należałoby by wypalić na 1240℃, a chcemy aby doniczka była w kolorze szkliwa TC 8550 Oleander, które możemy wypalić do 1080℃.  


Ogólnie można wypalić pracę od razu “ na wysoko”i dopiero później nałożyć szkliwo*, ale ostrzegamy, będzie to niezwykle trudne i czasochłonne, ponieważ szkliwo niechętnie przyjmie się na pracę, a zamiast wsiąkać i wysychać, będzie z niej spływać.

* na wysoko, czyli tak aby glina miała odpowiedni spiek. Należy liczyć się z tym, że tak wypalone prace mogą popękać lub wybuchnąć podczas wypału, jeśli przyrost temperatury będzie zbyt szybki. 

Co jeszcze może kusić w wypale biskwitu na wyższą temperaturę?
Mamy pewność, że wcześniej wspomniane związki na pewno dobrze się spalą, więc zdarza się, że szkliwa nałożone na wyżej wypalony biskwit wychodzą ładniej. Jeśli jednak używacie czystych glin, dobrej jakości to nie musicie się tym przejmować.
Dodatkowo wyżej wypalony biskwit zmniejsza ryzyko harysu.Z tak odwróconą kolejnością, gdzie najpierw nadajemy spiek, a dopiero potem szkliwimy wiąże się też ogromne ryzyko - porządnego pęknięcia pracy.  Zdarza się, że po takim wypale część prac dosłownie łamie się w pół, a szczególnie wrażliwymi glinami na takie kombinacje są G&S 24 i G&S 245.Wypał na biskwit nie może być też w zbyt niskiej temperaturze, ponieważ:

  • wspomniane wcześniej związki nie spalą się do końca i podczas wypału ze szkliwem mogą “popsuć” efekt,
  • biskwit wchłonie “zbyt głęboko” szkliwo i może się zdarzyć, że po wypale ze szkliwem praca rozleci się na kawałki - nawet kilka godzin po wyjęciu pracy z pieca.Jak ustawiać pracę w piecu

Prace na biskwit mogą się dotykać i opierać o ścianki pieca (uwaga na termoparę, czyli ten wystający cypelek!). Optymalne załadowanie, to umiejętność, w której nabiera się wprawy wraz z upływem czasu - pomysłowość i myślenie przestrzenne są zdecydowanie atutam. Sami będziecie zaskoczeni ile jesteście w stanie “upchnąć” do swojego pieca, po kilku wsadach. Nie ma sensu iść na rekord - piec nie może być zapchany po brzegi.


A teraz, najważniejsza rzecz w tym artykule:

Płaskie rzeczy, w tym talerze i płytki zalecamy wypalać ustawione obok siebie,  jak naczynia w zmywarce! Ustawione (czy raczej położone) jedno na drugim mogą popękać, nie tylko pod własnym ciężarem ale też dlatego, że te z zewnątrz będą już suche, a w środku wciąż wilgotne (dlatego zazwyczaj pękają te ustawione po środku). 
Na koniec:
- pamiętajcie o sprzątaniu w swoim piecu, nie tylko jeśli coś w nim wybuchnie. Warto go czasem odkurzyć w środku.  
- w pomieszczeniu, w którym wypalacie należy wietrzyć albo zapewnić dobrą wentylację,
- biskwit czasem lekko dymi, jeśli glina jest bardziej zanieczyszczona lub jeśli ze względów konstrukcyjnych w środku jest gazeta. Jeśli wypychacie prace gazetą najlepiej użyjcie tych papierowych, czarno-białych, które nie mają lakierownych stron :) 

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania związane z wypałem na biskwit - jesteśmy dla Was - piszcie i dzwońcie! 

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday January February March April May June July August September October November December