Polski English

A&T Ceramika - Rozwiń z nami swoją pasję - artykuły dla ceramików

0,00 zł
Feel the Clay - "Spożywczość" cz. II
    Pierwszą część artykułu o "spożywczości", dotyczącą odpowiedniej temperatury wypału prac możecie przeczytać tutajTen wpis będzie poświęcony odpowiednim szkliwom - poruszamy temat zagrażających związków oraz wspomnimy o pękaniu szkliw w kontekscie spożywczości. 

    Przed rozpoczęciem lektury chcielibyśmy zaznaczyć, że wpis odnosi się do szkliw gotowych (w proszku lub fluidzie), takich które oferujemy w naszym sklepie i nie należy go przedkładać na szkliwa samodzielnie wykonywane, a więc zaczynamy:spożywczość prac II
...

    W skrócie o niespożywczości szkliw możemy mówić, gdy podczas użytkowania pracy wydzielają się szkodliwe substancje,w zagrażających zdrowiu ilościach, wskutek małej stabilności szkliwa. Producenci szkliw mają ściśle określony normy dotyczące zawartości różnych pierwiastków i wykonują serię testów każdego ze szkliw. Wiele z pierwiastków są niebezpieczne dla zdrowia dopiero po przekroczeniu pewnych wartości. Jeśli te wartości zostaną przekroczone lub w testach wyjdzie, że szkliwo jest zbyt mało stabilne, producenci odpowiednio oznaczają takie szkliwo. Wydzielanie się takich substancji ze szkliwa może doprowadzić do zatrucia oraz odkładania się substancji w organizmie. Oczywiście nie jesteśmy lekarzami, ani portalem medycznym, więc nie będziemy przedstawiać listy objawów ale dla zainteresowanych możecie porozmawiać z lekarzem o: zatruciu ołowiem, zatruciu kadmem czy innymi metalami. 

Ciekawe jest to, że niedawno przepisy zostały bardzo zaostrzone, a wartości te obniżone. Obecnie na szkliwach zostaje oznaczona również miedź, ze względu na stanowiące zagrożenie dla organizmów wodnych. Jednak miedź zawarta akurat w tych szkliwach nie będzie wpływać na spożywczość szkliwa po wypale (na miedź muszą uważać osoby, które mają  genetyczne zaburzenia usuwania miedzi z organizmu).Główne związki, których zawartość wyklucza ze "spożywczości"  

     Poniżej opiszemy najczęstsze związki, które wykluczają ze spożywczości ale każdy metal po przekroczeniu pewnych wartości lub będący w zbyt mało stabilnym szkliwie może być szkodliwy, ponieważ będzie się “wydzielał/wymywał” (ang. leaching).
  • Ołów (Pb) - jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska, a producenci zdecydowanie unikają jego stosowania. Niektóre ze szkliw z jego zawartością zostały wycofywane. Szkliw z ołowiem nie zalecamy również do używania na zewnątrz naczyń. Ciekawy artykuł, w którym znajduje się zdjęcie krwi osoby zatrutej ołówiem możecie przeczytać tutaj : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5135532/


  • Kadm (Cd) - wchodzi w reakcję ze środowiskiem kwaśnym. Szkliwa z jego zawartością mają bardzo charakterystyczne efekty - są intensywne, nasycone, np.  TC 7962 Limonka, TC 7969 Zielone Efektowe, TC 7966 Kardynał, TC 7967 Mohnrot. Już wiecie jaki efekt  mamy na myśli? Być może ze względu na obowiązujące graniczne wartości, o których pisaliśmy wyżej są szkliwa, które wyglądają na kadmowe, a jednak nie ma na nich takich oznaczeń. Są to na przykład Botz 9597 lub Botz 9606. My podchodzimy do nich z rezerwą ;)

  • Cynk (Zn) i szkliwa krystaliczne - struktura kryształów nie należy do stabilnych, dlatego żadnego ze znanych nam szkliw krystalicznych opartych na cynku (gotowych, znów nie mówimy o samoróbkach) nie należy stosować do wnętrza naczyń mających kontakt z żywnością.

Matowe szkliwa

   W przypadku odpowiednio spieczonych prac szkliwa matowe są jak najbardziej bezpieczne. Chociaż nie polecamy ich do talerzy i wnętrz misek, ponieważ dźwięk przesuwania sztućców o taką powierzchnię przywołuje ciarki już na samą myśl a na jasnych szkliwach zazwyczaj pojawiają się rysy i wpływa to na estetykę. 


A co z rzeczami wypalonymi w raku?

3 x nie! Dlaczego? Przeczytacie w artykule za tydzień, który będzie podsumowaniem dwóch dotychczasowych i ostatnim zamykającym serię “spożywczości”.


Harys szkliwa a spożywczość

W związku z poprzednim artykułem pojawił się wątek harysu na szkliwie*.

Jeśli szkliwo nie harysuje to zabezpieczy prace przed chłonięciem wody, nawet jeśli praca nie będzie mieć odpowiedniego spieku ALE według nas lepiej opierać się na spieku jako wyznaczniku spożywczości, ponieważ:

  • zdecydowana większość szkliw harysuje (oczywiście, gdy sami robimy szkliwa metodą prób i błędów łatwiej jest wykluczyć to zjawisko)

  • harys niekoniecznie musi być widoczny “gołym okiem”

  • to, że  w momencie wyjęcia pracy z pieca powierzchnia jest idealna i gładka nie znaczy, że taka pozostanie, harys może pojawić się albo z biegiem czasu albo już po pierwszych użyciach, np. wlaniu gorącej wody, podgrzaniu w mikrofalówce, ogólnie szoków termicznych (np przy myciu w zmywarce).

Co ciekawe nawet naczynia z komercyjnych sklepów jak Ikea potrafią  popękać po kilku miesiącach.


Inną dyskusyjną sprawą jest pozostawanie resztek jedzenia w spękaniach. Z jednej strony istnieje opinia, że zostają i po prostu ulegają zepsuciu, przez co rozwijają się w ten sposób bakterie i pleśń. Z drugiej strony niekoniecznie tak jest, bo resztki te można domyć,a odpowiednio wypalona glina na pewno zmniejszy ryzyko rozwijania się jakichkolwiek żyjątek :)


*dla osób, które jeszcze nie wiedzą co to, bo jeszcze nie opublikowaliśmy artykuły na ten temat: (skrótowo) jest to pękanie szkliwa, taki niepożądany efekt krakle.
Jak sprawdzić spożywczość szkliw?

W przypadku gotowych szkliw robią to za Was producenci. Jest jednak test, który możecie wykonać sami. Do takiej pracy wystarczy wlać (lub położyć, jeśli nie ma możliwości wlania) sok z cytryny/ocet/kawałek cytryny, następnie poczekać i obserwować. Jeśli na szkliwe po kilku godzinach czy nawet dobie zauważycie zmiany, np. odbarwienia, to znaczy, że naczynie weszło w reakcję i coś się wydziela. Nie traktujmy jednak wyniku jako 100% wyznacznik. Jeśli po takim teście ze szkliwem nic się nie stało, a producent i tak klasyfikuje je jako niespożywcze, to wcale nie znaczy, że mamy go użyć na naczyniu!
Jak bardzo zaszkodzi mi jabłko z kadmowej patery?

Nie oszukujmy sie, żyjemy w świecie już zanieczyszczonym i źródeł zagrożeń jest wiele, np.: powietrze, dym papierosowy, żywność z zanieczyszczonych gleb. Na pewno warto mieć na uwadze fakt, że takie “kadmowe jabłuszko” przyczyni się do zwiększenia kadmu w organizmie. Ale ale czy takie jedno jabłko od razu nas zatruje? Nie powinno ale wiedzmy, że kadm tam jest i nie jest obojętny dla naszego zdrowia tak samo jak picie z plastikowej butelki nagrzanej na słońcu!I znów napiszemy: 

Jeśli nieświadomie wykonałeś "niespożywczą pracę" głowa do góry! Po prostu nie popełniał tego błędu i poinformuj użytkowników, przecież nie zrobiłeś tego specjalnie. 


Wpis jest częścią cyklu Feel the Clay realizowanym przez A&T Ceramika

Szybki kontakt

574 740 950
22 743 50 08
 
info@at-ceramika.pl   
Piec Nabertherm kręgowy TOP 80
12,150,00 zł 11,350,00 zł
Koło HSL JUNIOR V-S
2,400,00 zł 2,350,00 zł
Koło garncarskie RK-55 SHIMPO
4,050,00 zł 3,800,00 zł
Gąbka żółta 14 x 12 cm
10,50 zł 8,20 zł
Piec Nabertherm kręgowy TOP 60
11,180,00 zł 10,600,00 zł
Zestaw szpatułek 15 sztuk
39,00 zł 32,90 zł
Koło garncarskie RK-5T SHIMPO
2,574,00 zł 2,500,00 zł
Piec Nabertherm kręgowy TOP 60 R
11,520,00 zł 11,280,00 zł
Piec Nabertherm kręgowy TOP 60 L eco
11,210,00 zł 10,695,00 zł
Gumka retuszerska średnia
12,90 zł 9,90 zł
Piec Nabertherm kręgowy TOP 60 eco
11,210,00 zł 10,695,00 zł
Pehatyna / Pehatine 209
34,00 zł 31,99 zł
Pojemnik 500ml
5,50 zł 4,20 zł
Masa ceramiczna – glina KS
31,00 zł 29,90 zł
Piec Nabertherm kręgowy TOP 160
17,490,00 zł 16,615,00 zł
Koło garncarskie RK-3D SHIMPO
6,560,00 zł 5,900,00 zł
Igła metalowa
8,90 zł 5,50 zł
Piec Nabertherm kręgowy TOP 190
18,390,00 zł 17,470,50 zł
Rzetelna Firma
http://wizytowka.rzetelnafirma.pl/K7I3ZVEB
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce.