Polski English

A&T Ceramika - Rozwiń z nami swoją pasję - artykuły dla ceramików

0,00 zł
Feel the Clay - Miej dystans

Wpis z serii Fell the Clay realizowany przez A&T Ceramika - wszystkie artykuły znajdziesz tutaj.


Poniższy wpis dedykujemy początkującym oraz wszystkim, którzy mają chwile zwątpienia i rzucają pracami w przypływie emocji. Dziś zdradzimy tajemnicę, dzięki której, według nas, “wskakuje” się na wyższy poziom ceramiki. Wystarczy


mieć dystansPublikujemy ten wpis, zanim zaczniemy tematy lepienia oraz szkliwienia. Pozostałe artykuły pomogą w ceramicznych zmaganiach, jednak to właśnie ten, pomimo banalności, uważamy za kluczowy.


Kto z Was w przeciągu minionego miesiąca wziął głęboki wdech po zobaczeniu swojej pracy?

Coś odpadanie, wybuchnie, tu szkliwo popłynie, a tam zmieni kolor, to nie miało tak wyglądać…  wymieniać można długo. Zdecydowanie możecie się zdenerwować ale prędzej czy później nadejdzie etap akceptacji, nabrania dystansu, a wraz z nim prawdziwej miłości*


* wciąż czasem podsyconej ogniem niezrozumienia :)  
Z ceramiką to jest trochę tak, jak z pieczeniem ciasta - macie przepis i podane ile dokładnie dodać składników. Z każdym kolejnym wypiekiem, im lepiej poznajecie produkty na których pracujecie, tym lepszy wyrób Wam wyjdzie. W pewnym momencie nie myślicie już ile dokładnie gram mąki trzeba dodać, po prostu widzicie po cieście kiedy jest w porządku. Tak samo jest z poradami. Co usłyszycie od babci po spytaniu jak zrobić ciasto na naleśniki? “No daj tak na oko, żeby nie było za rzadkie ani za gęste”

A co usłyszycie od ceramika, który od wielu lat szkliwi?  "No daj tak na oko, żeby nie było za rzadkie ani za gęste” niektórzy dodadzą “zobaczysz jak Ci się będzie nakładać”.  To na prawdę nie jest, że ktoś Wam nie chce doradzić, tylko większość rzeczy w ceramice robi się na oko i wyczucie: gęstość szkliwa, konsystencja masy lejnej, grubość ścianki w wytoczonym kubku, z tym ile szkliwo popłynie i jak grubo trzeba je nałożyć. Kursy i studia będą bardzo przydatne, jednak ta prawdziwa wiedza przyjdzie z czasem, ale tylko gdy go wykorzystacie i nie będziecie bać się próbować.

Dlaczego ceramika jest tak nieprzewidywalna i nie przejmuje się teorią?
 

Jeśli mówimy o samych szkliwach to na efekt wpłynie między innymi:

grubość szkliwa, sposób nakładania, kolor gliny pod spodem, temperatura wypału, czas przetrzymania... a nawet to jakie prace stoją dookoła w piecu i ile czasu szkliwo zostało rozrobione przed nałożeniem. Słuchajcie, jest tak wiele zmiennych, tak wiele rzeczy, które trzeba brać pod uwagę, że do znudzenia będziemy powtarzać: próbujcie, testujcie, nie bójcie się! 4 na 5 prac mogą nie wyjść tak jak chcecie ale za to ta 1 na 5 będzie tak wspaniała, że nie jedni będą się głowić jak osiągnęliście ten efekt. Ba, czasem sami twórcy tak na eksperymentują z mieszaniem szkliw, że zastanawiają się jak oni to zrobili.


Dlaczego jeszcze warto mieć dystans? 
Nie tylko do swoich prac?
 

Filtry - intensywne turkusy, ostre róże lub idealnie wygaszone pastele. Idealny kolor może być zasługą chemii i reakcji jakie zachodzą. Może ale nie musi. A może ktoś dodał trochę kontrastu, trochę cienia i balansu bieli albo wrzucił filtr Jakarta z Instagrama?

Cierpliwość - zanim zapytacie twórcy jak osiągnął jakiś efekt, spróbujcie pytania ILE czasu, prób i cierpliwości poświęcił aby go uzyskać. Ile miseczek poszło na drenaż do doniczek, ile szkliwa, ile łez, ile wypałów… takie liczby mogą zaskoczyć. Bywa, że później pytanie “jak to zrobił” zdaje się być nie na miejscu.

Podsumowując, ceramika bywa wymagająca i kapryśna. Po zaakceptowaniu tego faktu, będzie łatwiej. Najlepszym rozwiązaniem są próbki - obserwujcie, zapisujecie, wyciągajcie wnioski i czytajcie nasze artykuły oraz opisy pod niektórymi szkliwami na naszej stronie ;)

Koniecznie podzielcie się z nami swoimi ceramicznymi  niespodziankami, jesteśmy pewni, że macie wiele do opowiedzenia!
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce.