Polski English

A&T Ceramika - Rozwiń z nami swoją pasję - artykuły dla ceramików

0,00 zł
Feel the Clay - Gliniane BHP

Wpis z serii Fell the Clay realizowany przez A&T Ceramika - wszystkie artykuły znajdziesz tutaj.

 Glina – jest miękka i plastyczna, zachęca do ściskania, ugniatania i formowania. Niemal jak plastelina. Tylko właśnie glina plasteliną nie jest i zapominając o tym, możemy się wielce rozczarować wyjmując z pieca naszą pracę rozsypaną na kawałki. Poniższy artykuł będzie o wybuchach i odpadaniu, czyli o:


glinianym BHP
...


Główną przyczyną wybuchania prac w piecu jest zamknięte w glinie powietrze.

Przypomnienie z liceum:


*Czy wy również jesteście tak zaskoczeni, gdy to czego uczyliście się w szkole okazuje się być przydatne, na codzień?*

Temperatura w piecu rośnie, objętość rośnie, a praca... kurczy się i się spieka. Jeśli powietrze nie ma którędy wylecieć to samo znajdzie drogę i dosłownie rozsadza pracę.

                                                       

Przy unikaniu takich sytuacji przydatne są dwie rzeczy
- szlam
- niezamykanie powietrza


Szlam


Wysuszone kawałki gliny należy zalać wodą, odczekać kilka minut…gotowe! Większe kawałki radzimy rozkruszyć. Właściwa konsystencja to błotnista ciapka. Przed klejeniem/doklejaniem obie powierzchnie należy zarysować (zadrapać/zadziurkować/ponacinać) i nałożyć szlam – nie żałujcie go! Jeśli coś wycieknie to nadamir zgarnijcie szpatułką. Idealnie jest pozacierać łączenia i wspomóc się przy tym wałeczkami z gliny. 

Zamykanie powietrza 
Zamknięte powietrze niszyczy naszą pracą ale może być bardzo groźne dla pieca i innych rzeczy w nim ustawionych.Taką eksplozję słychać i widać - ma całkiem duży rozrzut, a piec po zdarzeniu należy odkurzyć. Absolutnie najgorszym scenariuszem jest ustawienie wybuchającej pracy przy termoparze.

1. Rozwałkowany placek gliny nie powinien być „po prostu” składany, a tym bardziej rulowany. Z tak poskładanej gliny, należy wybić powietrze, czyli mocno uderzać lub rzucać o stół z każdej strony. Z kawałka masy, który był "złożony" najlepiej będzie robić kolejne płaskie płaty – bo jeśli jakieś powietrze zostało w takiej bryle, to jest duża szansa że je wywałkujemy.


Widzicie ten pęcherzyk powietrza na zdjęciu powyżej? W płacie jest niegroźny - widać go, można go wywałkować, ale jeśli znajdzie się w środku pracy to zrobi takie spusztoszenie w piecu podczas wypału, że może nawet zniszczyć prace stojąc obok! 


2. Zbijanie w kule. Jeśli coś Wam nie wyjdzie i zmienicie koncepcje, to jasne należy glinę zbić do takiej bryły, z której będzie łatwo lepić, ale unikajcie takiego ruchu jak przy robieniu kulki z kartki papieru. Później też taką bryłe należy "zbić" o stół. 

3. Dokleję, dokleję, dokleję i z lenistwa nie użyję szlamu bo przecież to taki mały kawałeczek i na pewno nic się nie stanie. Metoda najchętniej używana podczas rzeźby. Jeśli coś doklejacie i dodajecie użyjcie szlamu pomiędzy doklejane kawałki. Jeśli po prostu dołożymy gdzieś skrawek gliny i tylko zatrzemy dookołnie uzywając szlamu, są trzy wersje wydarzeń:
  • Mamy wiele szczęścia bo nic się nie stanie i po wypale zostanie tak jak jest. Szczególnie odporną na takie kombinacje jest glina Waller. 

  • Powietrze jednak stwierdzi, że ma za mało miejsca, nie ma gdzie uciec więc rozsadzi te miejsce, gdzie coś zostało doklejone. 

  • Odpadnie – ta opcja raczej dotyczy pojedynczych fragmentów, które zamiast przykleić na szlam przytykamy do gliny i trzymają się dopóki glina jest mokra.

 

4. Duże prace nie są puste w środku *

Prace w środku należy wydrążyć, najlepiej do takiej operacji sprawdzają się oczka. Oprócz oczywistego benefitu jakim jest niewybuchnięcie naszego dzieła podczas wypału, oszczędzicie w ten sposób dużo gliny.
Gdy praca jest trudna do wydrążenia od dołu: gdy trochę podeschnie należy ją rozciąć na pół (tak rozciąć, np. struną), wydrążyć i wtedy ponownie złączyć (używając szlamu i zacierając). Jeśli ciężko coś wydłubać i nie chcecie rozcinać pracy to wbijcie chociaż od doły szpatułkę, że przez całą pracę przchodziła "dziura". 

Szersze omówienie tego typu wybuchania oraz odpowiednia (minimalna/maksymalna) grubość ścianki są na kursie I stopnia


5. Zamknięte prace – jeśli robicie jajka lub kule, które są puste w środku to i tak należy zrobić w nich przynajmniej małą dziurkę aby powietrze miało ujście.Gliny nie oszukacie. Nawet jeśli z zewnątrz coś wygląda na ładnie zalepione, zatarte ale, np. tylko nałożycie na siebie dwa kawałki gliny to efekt będzie jak na zdjęciu.

 

 

Ręka do góry: kto z Was coś przylepił i po wypaleniu tak ładnie wybuchło, że dokładnie było widać cały proces tworzenia :) 

 


Szansa na ratunek

Po wypale na biskwit możecie użyć specjalnego kleju, który utrwali się przy kolejnym wypale, np. ze szkliwem.

Są dwa kleje VSK ora Thermofix, lepszy z nich to…

Werdykt ogłosimy w następnym wpisie za tydzień! 

W zeszłym tygodniu pisaliśmy, że należy mieć dystans. Jednak może tym wpisem uda się uchronić kilka prac przed wybuchem. Jeśli macie pytania i nie jesteście pewni dlaczego Wasza praca uległa zniszczeniu podczas wypału, prześlijcie opis ze zdjęciem na info@at-ceramika.pl 

 Na zakończenie mamy jeszcze zagadkę/konkurs, którego rozwiązanie będzie fajną ciekawostką dla wszystkich:  

O ile procent zwiększy się objętość powietrza, gdy zwiększymy temperaturę z 20°C do 920°C?


Prawdopodobnie do rozwiązania potrzebne będą informacje, że: ciśnienie nie ulegnie zmianie i możemy przyjąć, że powietrze to gaz doskonały.  
Odpowiedź proszę napisać w komentarzu pod postem, w którym opublikowaliśmy ten wpis - odpowiedź musi zawierać wyliczenia oraz objaśnienia.  

Do wygrania zestaw antywybuchowy: oczko* + do wyboru:

klej VSK 50 g lub klej Thermofix za 29,50 zł 

Wygrywa 1 osoba, która jako pierwsza udzieli poprawnej odpowiedzi i dobrze ją uzasadni (wytłumaczy). Zwycięzcę ogłosimy w niedzielę. Wygrana będzie do odebrania w sklepie stacjonarnym lub będzie mogła być dołączona do zamówienia (to znaczy, że wygrana nie obejmuje wysyłki). 

*Oczko jest przydzielane losowo i będzie to jedno z oczek za 8,90 zł

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce.