Polski English

A&T Ceramika - Rozwiń z nami swoją pasję - artykuły dla ceramików

0,00 zł

Feel the Clay - Farby i kredki w ceramice

Wpis z serii Fell the Clay realizowany przez A&T Ceramika - wszystkie artykuły znajdziesz tutaj.


A co gdyby, do ceramiki wkradło się trochę plastyki i odrobinę przewidywalności? Poznajcie bardziej zaawansowne metody ceramiki, dzięki którym możcie uzsykiwać precyzyjne wzory, wyjątkowe dekoracje i jeszcze możliwości na więcej eksperymentów: farby i kredki ceramiczne 
...


Farby majolikowe
Farby majolikowe  nakłada się na niewypalone, wyschnięte szkliwo. Klasycznie używa się szkliwa białego lub transparentnego - właśnie na nich farby zachowają swój kolor. Zalecanym zakresem wypału jest temperatura 1000-1200°C, którą dostosowujemy do szkliwa.

Jednak czym byłaby ceramika bez odrobiny nonszalancji i łamania zasad? Majoliki można nakładać na kolorowe szkliwa (gładkie, ponieważ na efektowych prawdopodbnie “znikną”) i próbować wypalać na wyższą temperaturę. Ale, jak już pewnie się domyślacie, farby mogą zmienić kolor lub się przepalić, jednocześnie zanikając na pracy.

Co więcej, farby możecie ze sobą mieszać. Nasze dotychczasowe eksperymenty pokazały, że w tym przypadku zasady plastyki obowiązują i niebieski z żółtym daje zielony - taka ceramiczna niespodzianka :) 

Farby majolikowe rozrabia się z wodą i zdecydowanie warto dodać zaprawiacz ZMM (nie więcej niż ⅓ objętości) lub rozrobić je roztworem Pehatyny, które zwiększą lepkość, tak aby lepiej trzymały się na pracy.

Ogromnym plusem farb majolikowych jest to, że możemy je wypalić jednocześnie ze szkliwem, dzięki czemu ograniczamy się tylko do dwóch wypałów - na biskiwt i ze szkliwem. Zaleta farb majolikowych jest jednocześnie ich wadą, ponieważ namalowany na pracy wzór może się rozmyć na skutek spływającego podczas wypału szkliwa.  Namalowana kreska popłynie, tyle na ile popłynie szkliwo, czyli im mniej spływające tym lepiej. Jako podkład sprawdzi się TC 7929 Białe do majoliki oraz TC 7922 Superbiałe - oba najlepiej rozrobione z Pehatyną, a z fluidów Botz 9101 Białe.Farby Naszkliwne

Farby naszkliwne wymagają więcej kombinacji niż majolikowe ale są też pewniejszym rozwiązaniem, jeśli pragniecie uzyskać idealną, nie rozmytą kreskę. 

Są dwie możliwości rozrabinia:
  • z tempertyną i zaprawiaczem organicznym
  • z wodą oraz zaprawiaczem wodnym

Pierwsza opcja jest mniej komfortowa, ponieważ zarówno tempertyna i zaprawiacz mają intenstywny, drażniący zapach. Tak rozrobione farby zalecamy trzymać w szklanych pojemnikach, ponieważ zdarzało się, że plastikowe ulegały deformacji.

Zmniejszając nasz “zapachowy komfort” zyskujemy jednak lepszą lepkość farby i większą przyczepność do pracy, czyli farby naszkliwne rozrobione z terpentyną oraz zaprawiaczem organicznym trzymają się na pracy zdecydowanie lepiej niż, gdy są rozrobione z wodą. Przed nałożeniem farby na pracę koniecznie trzeba ją dobrze odtłuścić, np. przecierając alkoholem. Każdy musi zdecydować, która metoda jest dla niego lepsza i będzie odpowiedniejsza do uzyskania docelowego efektu. 

Farby naszkliwne należy wypalić w 800-850°C, większość szkliw w takiej temperaturze jeszcze nie płynie, więc wzór który zostanie namalowany pozostaje bez zmian. Minus tej metody? Jesteśmy zmuszeni do trzech wypałów - na biskwit, ze szkliwem oraz trzeci z farbą naszkliwną. Na niżesz temperatury wypala się również roztwowry złota i platyny oraz lustry. 

Przy farbach majolkiwych i naszkliwnych trzeba uważać z ilością zaprawiacza, ponieważ zbyt dużo spowoduje, że farby będą się specyficznie rozlewać, tworzyć jakby łezki i zacieki, a pigment nierówno rozkładać.Farby Botz Unidekor

Uniedkory od firmy Botz są bardzo wygodne, szczególnie w pracowniach otwartych, w których odbywają się zajęcia, a uczestnicy mają różne pomysły i potrzeby. Szeroka gama kolorów pozwala na uzyskanie dowolnych odcieni i barw.

W porównaniu do poprzednich farb, są już rozrobione w opakowaniach po 30 ml lub 200 ml. 

Tak jak wskazuje nazwa są uniwersalne i można je stosować jak farby majolikowe i jak farby naszkliwne (wypalając w około 1000°C) lub malując bezpośrednio na biskwicie, przykrywając później szkliwem transparentnym. W ich przypadku mamy absolutną dowolność co do mieszania kolorów, cieniowania czy nawet rozrabiania z wodą aby uzyskać bardziej akwarelowe efekty.

Maksymalna temperatura wypału dla większośći to 1250°C, jedynie kolory 4003, 4005, 4015 są do 1100°C, ponieważ powyżej tracą kolor.


Zarówno farb Unidekor jak i naszkliwnych możecie używać na kupnych rzeczach z “normalnych” sklepów jak Ikea. Jedynym ryzykiem jest to, że dopóki nie wypalimy takiego gotowca, nie wiemy jak się zachowa, może np. popękać, zmienić kolor, pojawią się przebarwienia.

Wszystkie wymienione farby są niezwykle wydajne i w przeiciwieństwie do szkliwa nie ma potrzeby nakładaniu kilku wyraźnych warstw. 


Kredki i pastele

Pomimo, że nie zaliczają się do farb, są sposobem na uzyskanie najbardziej precyzyjnych wzorów. Rysuje się nimi na biskwicie i później nakłada szkliwo transparentne. Szkliwo należy nakładać delikatnie, przy pomocy miękkiego pędzla, oczywiście sposobem dotykania, a nie malowania.

Pastele, w porównaniu do kredek:

  • lepiej się rozciera, tym spobem można uzyskać niesmaowite efekety cienia i przenikania się kolorów
  • dają efekt prawdziwych, suchych pasteli
  • rozdrobnione i wymieszane z wodą mogą służyć jako farby
  • narodziły się z pasji, są robione ręcznie z wielka miłością

Kredkami uzsykuje się jednak bardziej zdecydowaną kreskę i lepsze krycie. 

Zajrzyjcie na Facebookwą stronę pasteli JUSTa, aby zobaczyć jakie cuda można nimi narysować: https://www.facebook.com/Pastele-ceramiczne-JUSTa-921084981373301/

A potencjał kredek pigmentowych znajdziecie w galerii tego produktu na naszej stronie: https://at-ceramika.pl/kredka-pigmentowa-1-sztuka-p-2537.htmlPodziel się z nami swoją twórczością i 
wygraj ceramiczny prezent

Uwielbiasz tworzyć, masz ciekawe pomysły i chciałbyś pokazać je innym? Prześlij do nas swój pomysł na Bożonarodzeniową, ceramiczną dekorację wraz z krótkim opisem jak została stworzona. Najciekawsze zgłoszenia opublikujemy już za dwa tygodnie w jednym z wpisów (z podpisem autora i linkiem do pracowni) i nagrodzimy prezentem od cermicznego Świętego Mikołaja. 

Do wygrania są narzędzia, próbki farb, próbki szkliw - tak na prawdę sami zdecydujecie jaki prezent zadowoli Was najbardziej :) 


Zgłoszenia ze zdjęciem prosimy wysłać przez wiadomość prywatną na Facebook'u lub mailem: info@at-ceramika.pl


 

Wszystkie artykuły, promocje, nowości, kody rabatowe i inne fajne rzeczy wrzucamy na Facebook'a - chcesz być na bieżąco? Zajrzyj do nas koniecznie! 

 

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce.