Polski English

A&T Ceramika - Rozwiń z nami swoją pasję - artykuły dla ceramików

0,00 zł

Feel the Clay - Co robią ceramicy

Wpis z serii Fell the Clay realizowany przez A&T Ceramika - wszystkie artykuły znajdziesz tutaj.Przy współpracy z zaprzyjaźnionymi pracowniami uchylimy rąbka tajemnicy i napiszemy o rzeczach, o których nie zawsze mówi się głośno. Trochę z przymrużeniem oka, ale jednak w tekście znajdziecie kilka cennych wskazówek i na pewno dużo wsparcia - z niektórymi problemami nie jesteście sami i czasem jedyne rozwiązanie to te "ostateczne":


co robią ceramicy
ale nie chcą się przynać
a pod koniec dodatek - kilka słów o magicznej Pehatynie
...

Otwieranie ciepłego pieca

Piec najlepiej otworzyć, gdy jego temperatura osiągnie pokojową. Otworzenie pieca przy zbyt wysokiej temperaturze:

 • zmniejszenie żywotności pieca i spiral (znaczne!)
 • zwiększa ryzyko pęknięcia rzeczy
 • może być przyczyną inne wyglądu szkliwa i zwiększenia efektu krakle/harysu

Jednak sami wiecie ile trwa wychładzanie się pieca od 200ºC...a co dopiero od 100ºC! Dlatego każdemu zdarza się uchylenie pokrywy pieca czy wyjęcie prac przy 60-70ºC

A jednak podniesienie klapy do góry przy temperaturze zdecydowanie przekraczającej 100ºC też jest popularne. Kolejnym “naturalnym” krokiem po otwarciu jest oczywiście:

Wyjęcie prac...ciut wcześniej niż można
“Ciut” - niektórzy pomyślą o 50ºC, inni o 100ºC, jednak mistrzom gorących biskwitów nie straszne jest ponad 300ºC (!) Pośpiech, ogromna ilość chętnych na zajęciach, nieustawne lub wolnoschnące prace, napływ zleceń...wszystko rozumiemy, nie martwcie się - nie jesteście jedyni! Oczywiście w 100% odradzamy otwieranie pieca, gdy prace jeszcze parzą... ale jeśli nie macie wyjścia, dobrze zabezpieczcie dłonie rękawicami! Na przykład tymi. 


Gdy suszarka idzie w ruch 

Wpis o suszeniu prac i ich zbyt szybkim schnięciu był jednym z pierwszych i więcej możecie przeczytać tutaj. Świeżo ulepiona praca, zdecydowanie powinna znaleźć się z dala od źródeł ciepła ...ale kto nie ma na wyposażeniu pracowni suszarki? Przydatna jest szczególnie teraz, gdy przygotowania do Świąt idą pełną parą, a glina nie chce dębieć w 5 minut. Dobre poznanie swojej suszarki, z pewnością przyspieszy pracę, chociaż nie każdy się do tego przyna ;)

W świeżo ulepionej pracy proces schnięcia, faktycznie nie powinien być przyspieszany ale gdy glina zdębieje, świetnym sposobem na skrócenie procesu suszenia jest postawienie prac na ciepłej klapia pieca. 


Szybki wypał

Wypał niewypalonej pracy razem ze szkliwem, bo akurat na biskwit nie ma za wiele, czy poszkliwienie surowej, niewypalonej pracy? Czasem ceramicy są zmuszenie do złamania "standrdowego" schematu wypału i zredukowania procesu tworzenia do jednego wypału. 

Co kropelka sklei, sklei…(albo szkliwo) 

Ceramika jest krucha, szczególnie przed wypałem. Tu się delikatnie stuknie, tam ktoś użył za mało szlamu, a w innym miejscu nawet nie wiadomo co się wydarzyło. Bezpieczne przetransportowanie pracy (nie tylko samochodem ale nawet 10 metrów przez pracownię) z miejsca ulepienia na półkę do pieca to niemałe wyzwanie, przy którym czasem zdarzają się wypadki. Na szczęście sposobów ratowania jest kilka:

 • niewypalone prace można zwilżyć, a uszkodzone elementy przykleić na szlam,
 • wypalone prace, przed szkliwieniem można uratować klejem Thermofix. Najlepiej będzie je poszkliwić i w miarę możliwości odłamane elementy “przykleić” na szkliwo, które po wypale znakomicie stopi ze sobą oba kawałki,
 • jeśli klejenie przed wypałem okazało się niepowodzeniem lub uszkodzenie nastąpiło po wypale w ruch wchodzą kleje: Kropelka, dwuskładnikowy Poxipol czy klej Magic. Jednak wykorzystanie tych klejów jest dużo szersze niżby mogło się wydawać...niektórym zdarza się skleić biskwit, tak aby podczas szkliwienia praca była w jednym kawałku. Następnie odłamane elementy można pokryć szkliwem, które po wypale je idealnie “zlepi”. Czy to dobry pomysł? Hmm… Poxipol na pewno dobrze trzyma, jednak trzeba pamiętać o tym, że spalanie w piecu takiego kleju zdecydowanie nie należy do korzystnych dla zdrowia. 

Doszkliwianie

Przy większych grupach początkujących lub dzieci ciężko jest dopilnować aby każdy wyszkliwił wystarczająco grubo i dokładnie. Z drugiej strony transport wyszkliwionych prac (chyba, że używacie Pehatyny) jest równie dużym wyzwaniem, jak tych świeżo ulepionych.  Delikatne “podrasowanie” pracy dla bardziej zadowalającego efektu..tak to też się zdarza nie tylko Tobie :) 

Najczarniejszy scenariusz 

Mały fragment pracy, który odpadnie czy zbyt cienka warstwa szkliwa, to małe poprawki kosmetyczne, w porównaniu do najczarniejszego scenariusza, czyli pracy nie do odratowania. Dziura na drodze, chwila nieuwagi, przyklejenie się czegoś do półki “na amen” - są takie sytuacje, gdzie jedyną możliwością jest albo zmierzenie się ze złością/smutkiem/niezadowoleniem/pretensją twórcy lub... zrobienie repliki. Oczywiście, to nic złego - kierują nami dobre zamiary i żaden prowadzący nie niszczy prac specjalnie. Takie sporadyczne sytuacje bywają, w tej kwestii też nie jesteście jedyni.

Pehatyna

Przy okazji chcemy napisać o jednym fantastycznym wynalazku, który jeszcze nie jest znany wszystkim, a zdecydowanie warto go poznać! Ten produkt to Pehatyna.

Pehatynę, według zaleceń na opakowaniu, miesza się w proporcji 1 część Pehatyny, 2 części wody (np. 500 ml Pehatyny + 1 litr wody). Następnie tak otrzymanym roztworem rozrabia szkliwa, angoby, farby, pigmenty.  Z doświadczenia możemy śmiało powiedzieć, że Pehtynę możecie rozrobić w nieco większej ilości wody :)

A teraz najważniejsze - dlaczego jest taka świetna?

 • zdecydowanie ułatwia nakładanie szkliwa na pracę i magicznie sprawia, że szkliwa które nakłada się bardzo ciężko zachowują się jak “zwykłe” szkliwa. Poniżej porównanie nakładani szkliwa TC 8549:


 • zmniejsza spływanie szkliwa podczas wypału - to ważne, zmniejsza ale nie eliminuje. Zauważyliśmy, że szkliwa, które są mało płynące, z dodatkiem Pehatyny zdają się “zastygać” i nie spływać wcale podczas wypału (np. TC7906A Songelb lub TC 7922 Superbiałe) ale szkliwa, które bardzo płyną (np. TC 8542 Kwiat Maku) z dodatkiem Pehatyny płyną prawie tak samo mocno.

 • poprawia układanie się szkliwa na pracy - już podczas nakładania możecie zauważyć, że szkliwo z Pehatyną wysycha wolniej niż bez niej dzięki, czemu szkliwo ma “więcej czasu” aby się równomiernie ułożyć się na pracy i w efekcie wyjść ładniej.

 • poprawia lepkość szkliw, sprawiając że nie odpada od pracy nawet przy grubej warstwie.
 • rozrobione szkliwo nie osadza się na dnie pojemnika, nie rozwarstwia i nie “bryli” na dnie.

 • Pehatyna nie wpływa na “spożywczość” szkliwa oraz jak do tej pory nie zauważyliśmy aby wpłynęła na efekt któregokolwiek ze szkliw

Na początku sami byliśmy sceptycznie do “tego wynalazku” i zanim porządnie ją przetestowaliśmy minęło kilka tygodni ale po przekonaniu się o mocy Pehatyny ciężko z niej zrezygnować - zdecydowanie poprawia komfort pracy, jest magiczna - dlatego do końca miesiąca możecie ją kupić w promocyjnej cenie :)
Jak myślicie co jeszcze można dodać do "tajemnic ceramików" i jakie są Wasze doświadczenia z Pehatyną? Śmiało dzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami na Facebook'u albo przy okazji składania zamówień! 

 

Wszystkie artykuły, promocje, nowości, kody rabatowe i inne fajne rzeczy wrzucamy na Facebook'a - chcesz być na bieżąco? Zajrzyj do nas koniecznie! 

 

 Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce.