Polski English

A&T Ceramika - Rozwiń z nami swoją pasję - artykuły dla ceramików

0,00 zł
Feel the Clay - Charakter Szkliwa

Wpis z serii Fell the Clay realizowany przez A&T Ceramika - wszystkie artykuły znajdziesz tutaj.


Szkliwa są przeróżne i niejednokrotnie bardzo zaskakują. A jednak, są pewne cechy, dzięki którym możemy przypuszczać jak szkliwo się zachowa. Niektóre są zadziorne, inne współpracujące i ratują z opresji. Z jednymi się dogadujemy, z innymi nie do końca lubimy.

Dziś podzielimy się z Wami jak My widzimy niektóre szkliwa i napiszemy o 

charakterach szkliw
...
 
Fluid a proszek

Szkliwa występują w dwóch postaciach:

 • jako proszek, do samodzielnego rozrobienia,
 • we fluidzie, czyli już rozrobione, gotowe do użycia.


Szkliwo we fluidzie jest już rozrobione z wodą oraz specjalnymi dodatkami, zbliżonymi do Pehatyny. Część szkliw występuję zarówno w proszku i we fluidzie, a w obu formach wyglądają identycznie np. fluid FE 1052 jest dokładnie tym samym co szkliwo w proszku TC 7939.

Jednak ta zasada nie sprawdza się, np. przy szkliwie fluid FE 5124 Supernova i proszkowym odpowiedniku TC 8938 - są podobne, ale nie identyczne.

Fluidy,  w porównaniu do proszków rozrobionych z samą wodą, łatwiej nakładać. Gotowe szkliwa są też bardziej wydajne i wygodniejsze w użyciu. Co więcej, niektóre ze szkliw występują wyłącznie we fluidzie, ze względu na możliwości produkcji, np. szkliwa z Botz z tymi dużymi plamami takie jak Botz: 9535, 9540, 9593.

Szkliwo w proszku, w przeliczeniu na gramy, jest jednak dużo tańsze - nawet jeśli rozrabiamy je z Pehatyną oraz kupujemy do niego pojemnik.


Szkliwa transparentne

Tak nazywamy szkliwa przezroczyste. Cały wpis o nich znajdziecie tutaj.

Ogólnie nakładamy je cienko (1 warstwa) i należy liczyć się z tym, że mogą popękać.


Szkliwa półtranspretne

Inaczej pigmentowe, jednolite, gładkie, “zwyczajne”, bez efektów, błyszczące. Są bezpieczne i nie zawierają metali ciężkich.  Idealnie nadają się do “koronek” i wszystkich prac, w których jest odciśnięta faktura. Zazwyczaj kolor proszku odpowiada kolorowi szkliwa (wyjątki to szkliwa butelkowe i granatowe).

Szkliwa półtransparentne średnio płyną i najlepiej nakładać 2-3 warstwy, są “wrażliwe” na sposób szkliwienia i wyraźnie widać gdzie jest grubiej, a gdzie cieniej*. Uznajemy je bezpieczne przy mieszaniu między sobą. W eksperymentach, nie dają zaskakujących efektów. Dobrze rozrzedza się je szkliwem transparentnym aby mniej kryły.

Uwaga niektóre szkliwa półtransparentne, gdy są zbyt grubo położone mogą się zbiegać, wyraźnie odsłaniając glinę ale o tym będzie osobny, długi wpis.

Na szkliwach pół transparentnych często pojawia się harys.

*jeśli jeszcze nie wiesz jak nakładać szkliwa pędzlem zajrzyj do poprzednigo wpisu.


Szkliwa z efektem krakle/harysem

Efekt krakle to charakterystyczne spękania na szkliwie, które po wypale bardzo często podkreśla się, np. poprzez wtarcie tuszu.

Wielkość efektu zależy od użytej gliny, grubości szkliwa i procesu studzenia. Jeśli efekt krakle jest niezamierzony mówimy o harysie ... czy może raczej aby wybrnąć z tego, że szkliwo zharysowało (popękało na pracy), mówimy o efekcie krakle ;)

Można rozważać co jest harysem, co efektem krakle... jednak spękania, spękaniami pozostają i na szkliwach pół transparentnych są bardziej widoczne.Szkliwa efektowe
(te niewspółpracujące)

Są trudne, jednak uzyskane efekty niejednokrotnie rekompensują utarcone nerwy.  

Jak wyglądają te szkliwa? Z jednej strony, każde szkliwo na którym coś się dzieje możemy nazwać efektowym. My jednak na potrzeby tego wpisu jako szkliwa efektowe potraktujemy te, które mają intensywne kolory i specyficzne “efekty”.

Trudno było nam opisać o jakie efekty chodzi jednak zerknijcie na szkliwa:

TC 7962 Limonka, TC 7963 Blutograne, TC 7964 Mandaryn i każde początkiem TC 796… to zazwyczaj również te, które w nazwie będą mieć słowa: “mak/makowe” oraz “kwiat”.

Większość szkliw efektowych jest zakwalifikowana jako nie nadające się do kontaktu z żywnością.

Zdecydowanie uznajemy je za trudniejsze, ponieważ

 • ciężko się nakłada, podczas szkliwienia zbrylają się, zasychają na pędzlu, nie chcą trzymać się pracy,
 • aby uzyskać pożądany efekt musimy je grubo nałożyć, przynajmniej 3 warstwy, ale z drugiej strony gdy są grubo nałożone to bardzo płyną,
 • są wrażliwe na temperaturę i zmiana o 10°C może spowodować, inny odcień niekoniecznie korzystny. 

Jeśli macie do czynienia z takim szkliwem zalecamy uzbrojenie się w cierpliwość, kilka głębszych wdechów oraz rozrabianie z Pehatyną. Na początek, nakładajcie je do środka lub na płaskie powierzchnie, bo chętnie płyną. Co ważne, te szkliwa są kryjące i odciśnięte faktury najprawdobniej nie będą widoczne.

Nie polecamy tych szkliw dla początkujących i dzieci.


Szkliwa efektowe 2
(te współpracujące)

Pod tą kategorią umieszczamy wszystkie szkliwa na których coś się dzieje, jednak nie mają specyficznego, opisanego wyżej efektu. W ich przypadku efekt zdecydowanie zależy od grubości, ale cieniej nie znaczy gorzej, tylko inaczej. Raczej  nie sprawiają większych trudności w nakładaniu i często określamy je jako “zawsze wyjdzie”.

Takie szkliwa to na przykład TC 8944, TC 8938, TC 7858.

Dla początkujących dorosłych są w porządku, jednak dla dzieci mogą być zbyt trudne, ponieważ kolor proszku nie odpowiada kolorowi po wypale.

To wciąż są szkliwa efektowe i przy łączeniu z innymi dają niespodzianki. Nie sprawdzą się na pracach z odciśniętym wzorem i lepiej uważać, jeśli kładzie się je na zewnątrz.Szkliwa matowe/satynowe

Każde, które dotychczas używaliśmy świetnie się nakłada oraz zawsze wychodzi, co najważniejsze niemal nie płyną i są bardzo współpracujące. Zdanie na temat ich wyglądu na pracach, na których jest coś odciśnięte są podzielone.Podsumowując:

 • jeśli macie odciśnięte w pracy faktury lub nie lubicie niespodzianek użyjcie szkliwa pół transparentnego,
 • wszystko co w nazwie ma “efektowe”/”mak”, posiada intensywny kolor i charakterystyczny efekt prawdopodobnie będzie ciężkie w pracy
 • szukacie pewnego szkliwa, które u większości spowoduje efekt “wow” ? , jesteście otwarci na to, że szkliwo nie zawsze wychodzi tak samo - wybierzcie szkliwa efektowe ale inne niż te powyżej, zazwyczaj z metalicznymi efektami
 • a większość matowych możecie uznać takie, które nie popłynie i nie zrobi niespodzianek

Mamy jeszcze listę TOP 10 szkliw niskotopliwych w proszku:


 1. TC 7922 Superbiałe - najlepsze wsród biłaych szkliw,
 2. TC 7941 przepiękne, eleganckie szkliwo z serii butelkowych, idealne do faktur,
 3. TC 8944 Srebrny Ptak w zależności od grubości daje srebrne lub granatowe efekty, zawsze wychodzi chociaż nie zawsze tak jak chcemy,
 4. CJA 983 Confetti białe szkliwo z drobnymi kolorowymi kropkami, po prostu uważamy że jest urocze,
 5. TC 8063 Stokrotka patrząc ile kilogramów znika z półek każdego tygodnia, to musi się znaleźć w tym zestawieniu, jako jedno z Waszych ulubionych szkliw,
 6. TC 7992 Turkus Krakle oraz KGG 126 Perskie Niebieskie. Dotychczas TC 7992 był najpopularniejszym szkliwem ze wszystkich, jednak po zmianie składu trochę stracił na kolorze oraz właściwościach, więc wsród turkusowych na prowadzenie wysuwa się Perski Niebieski - i słusznie bo jest śliczny,
 7. AS 057 Ochrowe dla nas to najlepsze szkliwo z Glazur Servis. W zależności od grubości ma różne kolory: żółte, brązowe, czarne. Bardzo chętnie wchodzi we wszystkie zgłębiania i jest kapitalne do liści!
 8. TC 8947 Stalowo Niebieskie podobne do wymienionego na początku Srebrnego Ptaka. Nie ma znaczenia nałożenie i grubość - ono po prostu wyjdzie ładnie.
 9. KGE 144 Reseda  to nowość i jeszcz nie wstawiliśmy na stronę zdjęcia naszej próbki oraz musimy przetestować je na większej powierzchni ale zapowiada się super,
 10. TC 8091A Kaszmir szkliwo nigdy nie zawiedzie i chyba nigdy nie spłynie.

Do listy powinien należec TC 8806E Akwamaryn, jednak po zmianie składu skreślamy go z "must have". 


A jakie są Wasze ulubione szkliwa, bez których nie wyobrażacie sobie pracy?

 

Wszystkie artykuły, promocje, nowości, kody rabatowe i inne fajne rzeczy wrzucamy na Facebook'a - chcesz być na bieżąco? Zajrzyj do nas koniecznie! 

 

Szybki kontakt

574 740 950
22 743 50 08
 
info@at-ceramika.pl   
Rzetelna Firma
http://wizytowka.rzetelnafirma.pl/K7I3ZVEB
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce.